Hoopers on uusi laji, joka sopii kaikille! Hoopers on agilityn kaltainen vauhdikas laji, jossa ei kuitenkaan ole korkeita hyppyjä tai tiukkoja käännöksiä. Hoopersissa koira juoksee ”vanteiden” eli hooppien läpi, sekä radalla saattaa olla tynnyreitä, lyhyitä putkia sekä veräjä. Koiraa ohjataan suhteellisen kaukaa, joten laji kehittää niin fyysistä kuntoa, kuin yhteistyötä. Ohjaajan taas tulee olla mahdollisimman paikallaan.
Hoopersin alkeiskurssilla tutustutaan eri esteisiin ja opetellaan tekniikkaa esteiden suorittamiseen. Lisäksi alkeissa opetellaan eri suuntavihjeitä ja treenit ovat sellaisia, joita pystyt jatkamaan myös kotona. Saat eväät siihen, miten lähteä treenaamaan lajia pidemmällekin. Hoopersin alkeet pidetään keinonurmipohjaisessa Vau-hallissa, joustavalla ja pitävällä alustalla, jotta myös vähänkään vauhdikkaampien koirien on turvallista harrastaa!
Alkeiskurssi kestää 4 kertaa ja se suoritetaan pienryhmissä (maks. 4 koirakkoa), jolloin jokainen saa varmasti henkilökohtaista ohjausta. Osa harjoituksista suoritetaan vain 1 koirakko kerrallaan hallissa. Kurssin ohjaa Anu Rikkilä.
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.