Timanttinen tiimipeli -kurssilla keskitytään luomaan parempaa vuorovaikutusta ja ohjaajafokusta. Kurssi sopii niin innostuville kuin jännittävillekin koirille. Kontaktipelien kautta koira oppii rentoutumaan ja keskittymään tekemiseen myös häiriössä. Kurssilla keskitytään mm. Control Unleashed -kaavapeleihin sekä niiden sovelluksiin. Control Unleashed (CU) on Leslie McDevittin kehittämä koulutusmenetelmä, joka on kehitetty alun perin agilitykoirien erilaisiin vireenhallintahaasteisiin ja myöhemmin laajentunut monenlaisiin arjen haasteisiin.
Kurssilla opetellaan erilaisia pattern gameja eli koulutuspelejä, joiden avulla koiralle opetetaan hyödyllisiä taitoja. Pelit ovat yksinkertaisia, ”kaavamaisia”, jotta ne ovat selkeitä niin koiralle kuin omistajallekin. Pelien juju on ennakoitavuus, joka luo hallinnan ja turvallisuuden tunnetta koiralle. Ne vahvistavat koiran oma-aloitteisuutta ja vuorovaikutuksen kehittymistä koiran ja ohjaajan välille, sekä näinollen parantavat koiran keskittymistä ohjaajan kanssa tekemiseen.
Pelien kautta opetellaan mm. vireensäätelyä, ohjaajafokusta, keskittymistä, rauhoittumista ja häiriönsietoa koiraa kuunnellen. Harjoitukset ovat sovellettavissa erilaisille koirille rodusta ja iästä riippumatta ja niistä on apua niin arjessa kuin harrastustilanteissa eteen tulevissa haasteissa! Helpot, kaavamaiset pelit ovat myös koiralle selkeitä ja helppoja toteuttaa uusissa tilanteissa, joten niistä saa erittäin toimivan työkalun moneen tilanteeseen.
Timanttinen tiimipeli -kurssi sopii kaikille koirille ikään katsomatta! Kurssilla opetellaan juuri teille sopivia pelejä, joiden avulla keskittyminen ja ohjaajafokus saadaan uudelle tasolle! Koiran tulisi kuitenkin pystyä tekemään helppoja tehtäviä samassa tilassa muiden koirien kanssa näköesteiden takana. Kurssilla on 6 käytännön kertaa ja kurssi toteutetaan pienryhmissä (maks. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa varmasti henkilökohtaista ohjausta.
Kouluttajana toimii eläintenkouluttaja (at) Milka Tauru. Milka harrastaa aktiivisesti palveluskoiralajeja kahden koiransa, australianpaimenkoiran sekä espanjanvesikoiran kanssa. Milka on kouluttautunut monipuolisesti vuodesta 2014 saakka erilaisten kouluttajien opeissa positiivisiin koulutusmenetelmiin, koulutustekniikkaan sekä koiran omaehtoisuuden hyödyntämiseen koulutuksessa. Kantavana teemana kaikessa koulutuksessa on se, että tehdään yhdessä koiran kanssa koiran ehdoilla.
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.