Haluaisitko, että koirasi osaisi etsiä aarteita? Koirilla on uskomaton hajuaisti, jota voi hyödyntää erilaisten asioiden etsimisen ja löytämisen opettamiseen! Loistava Löytäjä – aarteenetsinnän kurssilla voit opettaa koirasi etsimään esimerkiksi kadonneita tavaroitasi.
Loistava Löytäjä – aarteenetsinnän kurssilla tutustutaan esine-etsintään. Saatte työkaluja siihen, miten opettaa koira etsimään ja löytämään erilaisia esineitä eri ympäristöissä. Tämä on paitsi hurjan hyödyllinen taito, myös hauskaa ja palkitsevaa tekemistä koiralle – ja omistajalle! Tämän taidon myötä ei tarvitse enää huolehtia, mikäli esimerkiksi avaimet tippuu taskusta tai ovat liian hyvässä jemmassa kotona.
Yksilöllistä ohjausta pienryhmässä
Kurssi toteutetaan pienryhmässä (max. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa henkilökohtaista ohjausta ja harjoitukset voidaan sovittaa jokaisen tasolle sopiviksi. Kurssilla edetään koiralähtöisesti ja jokaisen koiran annetaan oppia omassa tahdissaan.
Yksi koulutuskerta kestää noin 50 minuuttia, ja ne alkavat tasatunnein – pienen siirtymäajan avulla ryhmien vaihdot sujuvat rauhallisesti.
Kouluttaja
Kurssin kouluttajana toimii eläintenkouluttaja (at) Aleksandra Laakso. Kouluttajana Aleksandra haluaa auttaa rakentamaan sujuvampaa ja iloisempaa koira-arkea. Hänelle on tärkeää, että koulutus tukee ihmisen ja koiran välistä yhteistyötä ja ymmärrystä. Aleksandra on erityisen kiinnostunut koiran osallistamisesta ja valinnanmahdollisuuksien tarjoamisesta koiralle niin koulutuksessa kuin arjessakin. Hänen koulutuksissaan keskitytään käytännön harjoituksiin, jotka on helppo viedä osaksi arkea. Tunnit pidetään rennossa ja kannustavassa ilmapiirissä, jossa ei tarvitse suorittaa.



