Rally-toko jatkoilla jatketaan siitä, mihin alkeiskurssilla jäätiin. Jatkoilla syvennetään eri liikkeiden osaamista, sekä opetellaan tekemään ratoja. Jatkot soveltuu rallyn alkeet käyneille koirakoille ja jatkokursseja voi käydä useammankin putkeen, mikäli sopivaa vakiryhmäpaikkaa ei löydy.
Rally-toko jatkokurssilla tehdään vaihtuvia ratoja sekä tekniikkaa. Pohjataitoina koirakkojen tulisi osata tai suunnilleen tietää ALO –liikkeiden suoritustavat.
Yksilöllistä ohjausta pienryhmässä
Kurssi toteutetaan pienryhmässä (max. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa henkilökohtaista ohjausta ja harjoitukset voidaan sovittaa jokaisen tasolle sopiviksi. Kurssilla edetään koiralähtöisesti ja jokaisen koiran annetaan oppia omassa tahdissaan.
Yksi koulutuskerta kestää noin 50 minuuttia, ja ne alkavat tasatunnein – pienen siirtymäajan avulla ryhmien vaihdot sujuvat rauhallisesti.
Kouluttaja
Kurssin kouluttajana toimii eläintenkouluttaja (at) Ilona Koitto, joka on pitkän linjan rally-tokoharrastaja. Kouluttajana Ilona on lempeä ja kannustava. Ilonan koulutuksiin voit tulla matalalla kynnyksellä ja hyvällä mielellä, koska tärkeintä on puuhata yhdessä koiran kanssa. Ilonan suurimpia kiinnostuksen kohteita ovat rally-toko, arjen ja harrastusten tukitaidot sekä koulutustekniikka.



