Hajuharrastukset ovat sekä koiranpentua väsyttävää lajityypillistä puuhaa että hauskaa yhdessä tekemistä koiran ja omistajan kesken. Pentujen nenälabrassa saadaan monipuolisten harjoituksien kautta hyvät pohjat kotiaktivointiin sekä erilaisiin hajutyöskentelylajeihin kuten noseworkiin. Nosework on alunperin kehitetty rescuekoirien aktivointiin, mutta aktiivisen haistelun hyvinvointivaikutukset vakuuttivat ja nykyään lajissa voi kilpailla virallisissa kisoissa. Nykytutkimusten mukaan koira, jolla on hajuharrastuksia, oppii myös olemaan optimistisempi elämänkatsomukseltaan – haistelulla on siis paljon hyötyjä koiran elämässä!
Nenälabra sopii kaikille pennuille ja omistajille, ikään, kokoon ja rotuun katsomatta! Mitään ennakko-osaamista ei tarvita.
Yksilöllistä ohjausta pienryhmässä
Kurssi toteutetaan pienryhmässä (max. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa henkilökohtaista ohjausta ja harjoitukset voidaan sovittaa jokaisen tasolle sopiviksi. Kurssilla edetään koiralähtöisesti ja jokaisen koiran annetaan oppia omassa tahdissaan.
Yksi koulutuskerta kestää noin 50 minuuttia, ja ne alkavat tasatunnein – pienen siirtymäajan avulla ryhmien vaihdot sujuvat rauhallisesti.
Kouluttaja
Kurssin ohjaajana toimii eläintenkouluttaja (EAT) Annika Wallenius. Hänen kiinnostuksen kohteitaan ovat erityisesti koirien kokonaisvaltainen hyvinvointi ja hajutyöskentely. Hän on kouluttanut monipuolisesti arjen taitoja, ongelmallista käyttäytymistä ja lajeista erityisesti noseworkia, tottelevaisuutta sekä jäljestämistä.



