Rally-toko jatkoilla jatketaan siitä, mihin alkeiskurssilla jäätiin. Jatkoilla syvennetään eri liikkeiden osaamista, sekä opetellaan tekemään ratoja. Jatkot soveltuu rallyn alkeet käyneille koirakoille.
Rally-toko jatkot on viiden kerran kurssi, jossa tehdään vaihtuvia ratoja sekä tekniikkaa. Pohjataitoina koirakkojen tulisi osata tai suunnilleen tietää ALO –liikkeiden suoritustavat. Kurssi toteutetaan pienryhmissä (maks. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa mahdollisimman henkilökohtaista ohjausta. Yksi koulutuskerta kestää yleensä n. 50 minuuttia. Koulutukset alkavat tasatunnein, joten pienen liukuman avulla saadaan vaihdot suoritettua sujuvasti.
Yksilöllistä ohjausta pienryhmässä
Kurssi toteutetaan pienryhmässä (max. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa henkilökohtaista ohjausta ja harjoitukset voidaan sovittaa jokaisen tasolle sopiviksi. Kurssilla edetään koiralähtöisesti ja jokaisen koiran annetaan oppia omassa tahdissaan.
Yksi koulutuskerta kestää noin 50 minuuttia, ja ne alkavat tasatunnein – pienen siirtymäajan avulla ryhmien vaihdot sujuvat rauhallisesti.
Kouluttaja
Kurssin kouluttajana toimii Annamari Kukko. Annamari kilpailee rally-tokossa ja on kiinnostunut koulutuksen pilkkomisesta osatekijöihinsä ja niiden opettamisesta iloisella ja koiralähtöisellä tavalla. Hänelle on tärkeää että sekä koiralla että ihmisellä on työkalupakissaan ne taidot joita koulutuksessa etenemiseen ja arkielämän sujuvuuteen tarvitaan, silloin yhteispeli ja luottamus koiran ja ihmisen välillä ovat parhaimmillaan. Kouluttajana Annamaria kiehtoo sekä koirien että ihmisten yksilöllisyyden huomiointi ja on kiinnostavaa löytää juuri kyseiselle koirakolle sopiva tapa oppia.



