Rally-toko jatkoilla jatketaan siitä, mihin alkeiskurssilla jäätiin. Jatkoilla syvennetään eri liikkeiden osaamista, sekä opetellaan tekemään ratoja. Jatkot soveltuu rallyn alkeet käyneille koirakoille ja jatkokursseja voi käydä useammankin putkeen, mikäli sopivaa vakiryhmäpaikkaa ei löydy.
Rally-toko jatkokurssilla tehdään vaihtuvia ratoja sekä tekniikkaa. Pohjataitoina koirakkojen tulisi osata tai suunnilleen tietää ALO –liikkeiden suoritustavat.
Yksilöllistä ohjausta pienryhmässä
Kurssi toteutetaan pienryhmässä (max. 4 koirakkoa), jotta jokainen saa henkilökohtaista ohjausta ja harjoitukset voidaan sovittaa jokaisen tasolle sopiviksi. Kurssilla edetään koiralähtöisesti ja jokaisen koiran annetaan oppia omassa tahdissaan.
Yksi koulutuskerta kestää noin 50 minuuttia, ja ne alkavat tasatunnein – pienen siirtymäajan avulla ryhmien vaihdot sujuvat rauhallisesti.
Kouluttaja
Kurssin kouluttajana toimii koirakonsultti Kiika Schadvoyn. Kiika on innokas koiraharrastaja jolta löytyy kokemusta niin työ-, koti- kuin harrastuskoirienkin kouluttamistesta. Tämä monipuolinen kokemus tuo koulutukseen näkökulman jossa yhdistyy tärkeimmät elementit jokaiselta osa-alueelta, ja Kiikasta onkin tärkeää pohtia kokonaisvaltaisesti miten arki ja harrastukset voivat tukea toisiaan, ja että koiralla on hyvä olla ja työskennellä ohjaajansa kanssa eri ympäristöissä ja häiriöissä. Koirakon yhteistyön ja vuorovaikutuksen parantaminen ovat Kiikan suurimpia kiinnostuksen kohteita.



